הכל על תשוקה מינית

מהי תשוקה מינית?

תשוקה מינית היא מנגנון טבעי בסיסי שקיים בנו, גם בגברים וגם בנשים, הגורם לנו להמשך לבן הזוג שלנו ולרצות לקיים עימו יחסי מין. תשוקה מינית נקראת גם חשק מיני או תאווה מינית.

מדוע קיימת בנו תשוקה מינית?

תשוקה מינית היא מנגנון אבולוציוני, שמטרתו להבטיח את המשך קיום המין האנושי, ומכאן חשיבותו. זו גם הסיבה שהוא קיים באופן טבעי בכולנו – נשים וגברים כאחד. אם לגברים ולנשים בכדור הארץ לא היתה תשוקה מינית כלל, המין האנושי היה נכחד.

איך פועל מנגנון התשוקה המינית?

כדי להבין כיצד פועל מנגנון התשוקה המינית, כדאי לבחון את מנגנון הרעב – גם הוא מנגנון טבעי בסיסי שקיים בנו, וגם הוא קשור להשרדות. אדם שאינו רעב ולכן לא אוכל, סופו  למות. מנגנון הרעב יוצר בנו תחושה של תאווה לאוכל, ומנגנון התשוקה המינית יוצר בנו תחושה של תאווה לקרבה וליחסי מין.

בדומה לרעב לאוכל, גם התשוקה למין יכולה להתעורר ע"י גורם פנימי או חיצוני:

–          גורם פנימי: הגוף מאותת לנו שעבר זמן מסויים מאז אכלנו / קיימנו יחסים, ואנחנו מרגישים תחושה פיזית. במקרה של רעב, אנחנו מרגישים קירקורי בטן שמקורם בקיבה. תשוקה מינית באה לידי ביטוי פיזי אצל גברים בצורת זיקפה, ואילו נשים מרגישות התכווצויות נעימות, "פרפרים" ורטיבות באיבר המין ובבטן התחתונה.

–          גורם חיצוני: חמשת החושים שלנו יכולים לעורר את התחושה של רעב או תשוקה מינית. לדוגמה, אם נעבור לייד מאפייה –  ריח הלחם עשוי לגרום לקיבה שלנו להתחיל לקרקר. ובדומה, אם נריח את ריח הגוף או ריח הבושם של בן/בת הזוג שלנו – עשוי להתעורר בנו רצון לקיים יחסים. באותו האופן יכולים להשפיע עלינו גם מראה, מגע, טעם או קול שמזכירים לנו סיטואציה מינית.

מה עלול להשתבש במנגנון התשוקה המינית?

למרות שמנגנון התשוקה המינית הוא מנגנון טבעי שקיים בכל אחד מאיתנו, לעיתים הוא אינו בא לידי ביטוי. לפעמים אנחנו פשוט לא מרגישים תשוקה מינית. בדיוק כמו שנערה אנורקסית אינה מרגישה רעב, למרות שמנגנון הרעב גם הוא מנגנון טבעי שקיים בגופנו.
מדוע זה קורה?
ישנם מספר גורמים שעשויים לחבל בתשוקה שלנו ולהרוס אותה כליל. חלקם נמצאים באורח החיים היום יומי שלנו, ומחבלים פיזית בחשק הטבעי שלנו, וחלקם הם חסמים מנטליים בתת המודע, שלא מאפשרים לנו להנות מתשוקה מינית בזוגיות שלנו.
אני מחלקת אותם לשתי קבוצות (לחצו לפירוט):

–          חבלני חשק מיני – דברים באורח החיים היום יומי שלנו שפוגעים בחשק המיני

–          חסמי תשוקה מינית – חסמים מנטליים הקיימים בתת המודע

להמשך קריאה:

האם ניתן ליצור תשוקה מינית לבן הזוג גם אם מעולם לא היתה קיימת?

4 תגובות על “הכל על תשוקה מינית”

 1. פזית הגיב:

  תודה, עזרת לי מאוד

 2. שירי לופוביץ הגיב:

  תודה פזית, אני שמחה שמצאת את המידע הזה מועיל.

 3. מיכל הגיב:

  שלום, אנחנו זוג צעיר לא נשוי, אוהבים אחד את השני. לאחרונה אני מרגישה ירידה ברצון שלי לשכב עם בן זוגי וירידה בקרבה אליו, למרות שלכאורה לא קרה כלום בזוגיות. התחלתי לקחת גלולות לפני מספר חודשים ובנוסף עברתי כל מיני שינויים אישיים בחיי בתקופה זו, האם אלו יכולים להיות הגורמים? יש לציין שהבעיות בקשר התחילו לפני כן.
  תודה מראש

 4. איטה הגיב:

  שלום מיכל,
  לשירי יש הדרכה בדיוק בנושא כאן: https://www.shirilup.co.il/1826-2/?ref=blog
  זו הדרכה בשידור חי והיא עונה גם על שאלות מהקהל, ללא חשיפה. מוזמנת להרשם ולקבל ממנה תשובה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *